Teknoloji

İnsansı robotlar artık BMW için çalışmaya başlıyor

BMW, yakın zamanda fabrikalarından birinde yeni bir robotu işgücünün kullanımına sunmayı planlıyor. Söz konusu robot figürGörevleri öğrenmek ve tamamlamak için tasarlandı Şekil 1 robot adı verildi. Robot, kahve yapmak gibi küçük görevleri öğrenmede başarılı ve yakında BMW’nin araç üretim ekibiyle çalışmaya başlayacak.

Figure, insansı robotlarının ilkini ekim ayında tanıtmış ve bundan sonra ne yapmayı planladığıyla büyük merak uyandırmıştı. Birkaç gün önce şirket, Şekil 1’in hayatın en sıradan görevlerinden birini yaparken gösteren yeni bir görüntü yayınladı: Keurig kullanarak bir fincan kahve yapmak.

Figure, insansı robotunun Keurig’de bir fincan kahve yapmayı sadece görüntüleri izleyerek öğrendiğini söylüyor. Ayrıca videoda bunun için yaklaşık 10 saatlik bir eğitimin yeterli olduğu iddia ediliyor. Dahası, Şekil 1’in küçük hataların nasıl düzeltileceğini öğrendiği bildirildi; bu, görüntünün sonunda kahve kapsülünü makineye doğru şekilde yerleştirmek için hareket ettirdiğini gördüğümüzde açıkça görülüyor.

Elbette buradaki en ilginç olay insansı robotun BMW’nin Spartanburg fabrikasında işgücüne katılacak olması. Robotların aşamalı dağıtım için eğitimleri başladı ve önümüzdeki birkaç ay içinde oradaki güce katılmaları bekleniyor.

Şekil 1’deki gibi robotların ve buna benzer robotların amacı, fabrikalardaki bazı görevleri daha özerk hale getirerek işçilerin işin daha önemli kısımlarına odaklanabilmesini sağlamaktır. Şirketler henüz Figure 1’in BMW fabrikasında ne yapacağını tam olarak açıklamadı ancak Boston Dynamic’in robot köpeklerinin son birkaç yıldır yaptıklarından çok daha fazlası olacak gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu